Omítky

omítky

Tenkovrstvé omítky jsou vhodné jak na finální úpravu zateplovacích systémů, tak na konečnou úpravu fasády domu.

 • Akrylátové omítky - obsahují pojivo z umělé pryskyřice, díky které jsou pak omítky tvrdé a vodoodpudivé. Patří mezi nejlevnější omítky a v minulosti byli zákazníky nejvíc žádané. Negativní stránky těchto omítek jsou, že jsou náchylné ke špinění a málo propouští páry. Díky této malé difúzní otevřenosti omítek nejsou akrylátové omítky doporučovány na systémy s izolantem z minerální vlny, protože nedochází k propouštění vodních par izolačním souvrstvím. U zateplovacích systémů s polystyrénovým izolantem je použití akrylátových bez problémů, jelikož je fasáda tak jako tak uzavřená málo propustným polystyrénem. Do akrylátových omítek je možné přidat fungicidní přípravky, např. PREVENTOL s cílem zvýšit odolnost omítky proti plísním, mechům, lišejníkům.
 • Silikátové omítky - pojivo silikátových omítek tvoří draselné vodní sklo. Tyto omítky mají vynikající paropropustnost na všechny druhy zateplovacích systémů. Mezi její nevýhody patří horší pružnost a nasákavost vodou. Cenově jsou o něco dražší než akrylátové. Tato povrchová úprava vyniká vysokou prodyšností, odolností atmosférickým vlivům, plísním a UV záření. Omítka reaguje s minerálním podkladem a stává se jeho nedílnou součástí. Tónování silikátových omítek je omezené na použití přírodních pigmentů, proto je škála barevností mnohdy chudší než u ostatních omítek. Je určena také pro povrchové úpravy fasád zejména u historických budov.
 • Silikonové omítky - jsou současnou jedničkou mezi pastovými tenkovrstvými omítkami. Mají všechny výhody akrylátových i silikátových omítek. Jsou pružné, vodoodpudivé a paropropustné. Nejsou náchylné ke špinění díky vysoce vodoodpudivému povrchu. Cena silikonových omítek odpovídá jejich kvalitě a je vyšší než akrylátové či silikátové omítky.
 • Siloxanové omítky - také někdy nazývané jako modifikované omítky jsou zpravidla akrylátové omítky s přídavkem silikonu. Cenově jsou siloxanové omítky o něco dražší než akrylátové nebo silikátové. Mají dobrou prodyšnost vodní páře, jsou pružné, odolné proti plísním a řasám, vůči atmosférickým vlivům, slunci. Jsou vhodná pro použití v systémech zateplení v místech, která jsou vystavena nepříznivým atmosférickým vlivům.
Na závěr: Nejkvalitnější a výrazně nejdražší je silikonová omítka. Silikonové omítky mají příjemný celoplošně matný charakter a vyvolávají pocit kvality a komfortu. Vzhledem k její ceně je i dobrá volba siloxanová omítka, kdy má tato omítka přibližné vlastnosti, ale cenově je dostupnější.

Silikátová omítka je zpravidla velmi solidní kvalita, používá se při potřebě odvádět z podkladu vodní páry. Používá se pro povrchové úpravy fasád historických budov.

omítky

Akrylátová omítka je klasika, cenově nejpřijatelnější, nejvíce používaná. Mnohdy je možno akrylátovou omítku opatřit kvalitním silikonovým fasádním nátěrem a můžeme mít komfort za solidní cenu.


Naše stavebniny dále nabízí speciální typy omítek:

 • omítky barytové
 • akustické
 • protipožární
 • sanační
 • tepelně izolační
 • štukatérské
 • magnetické

Naši dodavatelé:


Napište nám

  
Nahoru